Saugus irklenčių (SUP) sportas

Irklenčių sportas vis labiau populiarėja tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Vienas Iš faktorių, lemiančių tokią tendenciją, - lengvumas. Irklenčių sportu gali mėgautis tie, kurie niekada nėra bandę jokių kitų vandens sporto šakų. Pasirinkus tinkamą įrangą, galima džiaugtis maloniu slydimu vandens paviršiumi be jokio ypatingo išankstinio pasiruošimo. Tačiau net jei irklenčių sportas iš pirmo žvilgsnio nėra sudėtingas, jis, taip pat kaip ir kiti vandens sportai, gali būti pavojingas. Deja, malonumas, patiriamas stovint ant vandenį rėžiančios irklentės, kartais nustumia į šalį mintis apie saugumą, kuris vandens sporte yra itin svarbus. Šiame straipsnyje aprašome pagrindinius saugumo reikalavimus ir patarimus skirtus irkluotojams, norintiems sportu mėgautis saugiai ir maloniai.


Auksinė taisyklė – saitas.


Pati svarbiausia saugumo taisyklė, kurią turi žinoti kiekvienas, tiek pradedantysis, tiek pažengęs irkluotojas yra saito dėvėjimas. Nepaisant to, ar irklente plaukiate ežere, upėje ar jūroje, privaloma būti prisitvirtinus prie irklentės saitu. Tais atvejais, kai žmogus įkrenta į vandenį nuo irklentės (tai gali atsitikti dėl įvairiausių priežasčių), irklentė kritimo metu įgauna inerciją, kurios dėka ima plaukti tolyn nuo irkluotojo, o esant vėjui, plaukti dar greičiau. Net ir nesant sudėtingoms oro sąlygomis, nepritvirtinta irklentė vos per kelias sekundes gali atsidurti už dešimties metrų nuo irkluotojo. Tokiu atveju, neturint labai gerų plaukimo įgūdžių ir fizinio pasirengimo, pavyti lentą gali tapti labai sunku, iškyla pavojus asmens gyvybei. Rizika nuskęsti dar labiau padidėja, jeigu kritimo nuo irklentės priežastis buvo patirtas nuovargis po ilgo irklavimo ar perkaitimas esant karštai vasaros dienai.


Visų šių nemalonumų galima išvengti paprasčiausiai užsisegant ant kojos saitą dar prieš užlipant ant irklentės. Kritimo nuo lentos atveju, saitas paprasčiausiai neleidžia irklentei atitolti nuo jūsų. Šiuo atveju kad ir kokia buvo kritimo priežastis - nuovargis, sustiprėjęs vėjas ar tiesiog prarastas balansas, irklentė bus prie pat jūsų ir vos išnirę galėsite užtikrinti savo saugumą už jos laikydamiesi. Verta paminėti ir tai, jog jūsų patirtis irklenčių sporte nesumažina rizikos nuskęsti, todėl saitą turi dėvėti tiek pradedantysis irkluotojas, tiek profesionalas.


Gelbėjimosi liemenė – būtina priemonė?